Rolada w galarecie, śmietanie, zalewie

Jedzenie ryb takich jak choćby różne odmiany i gatunki pstrąga doskonale wpływa na nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Z powodzeniem możemy zatem przygotowywać z ryb rozmaite potrawy, zarówno pieczone, smażone jak i duszone. Alternatywą dla tradycyjnych dzwonków z pstrąga z patelni mogą zatem okazać się nieco bardziej wyszukane potrawy, odpowiednie na przykład na świąteczny stół.

Zawierające mnóstwo witamin, białka oraz innych, niezbędnych dla zdrowia wartości odżywczych pstrągi można z powodzeniem przygotowywać na nasz ulubiony, smaczny i pomysłowy sposób. Alternatywą dla dietetycznych dań pieczonych bez dodatku tłuszczu mogą okazać się jednakże oryginalne potrawy, takie jak choćby pstrąg w migdałach czy ziołowej panierce. Aby zachęcić Państwa do samodzielnego przygotowania na obiad czy specjalną okazję dań rybnych, które z całą pewnością przypadną o gustu zarówno dorosłym i najmłodszym domownikom oraz okolicznościowym gościom, w dalszej części artykułu zamieściliśmy przykładowe, łatwe i sprawdzone przepisy.

ROLADA Z PSTRĄGA W GALARECIE
składniki
: 2 pstrągi, pół szklanki bułki tartej, korzeń pietruszki, 2 marchewki, 3 łyżki posiekanej natki pietruszki, kawałek selera, jajko, po łyżeczce ostrej papryki, tymianku, cukru i goździków, cebula, 3 łyżki groszku konserwowego, sok z połówki cytryny, łyżeczka żelatyny, 3 ząbki czosnku, kilka ziaren ziela angielskiego, 2 liście laurowe
sposób przygotowania: pstrągi oczyścić i wypatroszyć, zmielić w maszynce do mięsa z dodatkiem jednego jajka, i bułki tartej i natki pietruszki. Dodać przyprawy i wyrobić na jednolitą masę, po czym ułożyć na folii aluminiowej. Warzywa zalać woda i gotować do miękkości, następnie dodać szkielet i głowy ryb. Gotować jeszcze kilka minut, odcedzić i zetrzeć warzywa na tarce, wraz z groszkiem przełożyć na masę rybną. Ciasno zawinąć roladę i gotować około pół godziny. Do wywaru dodać żelatynę, sok z cytryny i cukier, po czym zalać roladę i pozostawić do stężenia.

PSTRĄG W ŚMIETANIE
składniki
: kilogram filetów z pstrąga, litr śmietany 30-procentowej, po pół szklanki rodzynek i płatków migdałowych, sok z jednej cytryny, sól morska, 3 łyżki masła
sposób przygotowania: rybę po oczyszczeniu obficie skropić sokiem cytrynowym i oprószyć solą, po czym odstawić na około godzinę w chłodne miejsce. Po tym czasie podsmażyć na rumiano na rozgrzanym maśle i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Całość zalać śmietaną, posypać sparzonymi rodzynkami oraz pokruszonymi płatkami migdałowymi. Piec z temperaturze 170 stopni przez mniej więcej godzinę.

PSTRĄG W ZALEWIE OCTOWEJ
składniki
:  pstrągi, pół szklanki mąki, 2 litry wody, szklanka octu, łyżka soli, cebula, liść laurowy ziele angielskie, 3 łyżki cukru, sól, olej
sposób przygotowania: rybę po oczyszczeniu posolić, obtoczyć w mące i podsmażyć na złoto, po czym umieścić w naczyniu żaroodpornym. Zagotować składniki zalewy i po przestudzeniu zalać rybę. Odstawić w chłodne miejsce na kilkanaście godzin. Smacznego!