Najpopularniejsze gatunki

Jak się okazuje, pstrąg jest jednym z popularniejszych i powszechniejszych gatunków ryb słodkowodnych w Polsce. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, iż w naszym kraju, zależnie od regionu oraz typu wód spotkać można różne odmiany tej smacznej i niezwykle bogatej w składniki odżywcze ryby z rodziny łososiowatych.

Charakterystycznymi cechami wszystkich polskich gatunków pstrąga są przede wszystkim brzuch w kolorze srebrzystym, grzbiet w odcieniu oliwkowym i brunatnym oraz złociste boki ciała upstrzone niewielkimi, czarnymi plamkami. Ryby te żyją zazwyczaj w chłodnych i zimnych, dobrze natlenionych strumieniach i rzekach o szybkim nurcie oraz w stawach i jeziorach, zaś ze względu na smaczne mięso chętnie hodowane są również jako gatunki konsumpcyjne.

Najczęściej występującymi w naszym kraju odmianami są przede wszystkim pstrągi tęczowe i potokowe. Ten pierwszy, o łacińskiej nazwie Oncorhynchus mykiss, nazywany również pstrągiem lub tęczakiem kalifornijskim został sprowadzony z ameryki do Polski pod koniec XIX wieku, zaś obecnie hodowany jest w dużej ilości szczególnie na Pomorzu. Wyróżnić można dwie odmiany tego podgatunku, którymi są forma wędrowna wpływająca do morza oraz osiadła. Pstrąg tęczowy odróżnia się od innych odmian przede wszystkim zabarwieniem grzbietu, które jest zielono- bądź niebieskoszare zależnie od wieku i występowania ryby. Posiada on również charakterystyczną, różową wstęgę na bocznej linii ciała i ciemne plamy na płetwach. Zazwyczaj osiąga długość około 50-60 centymetrów i waży zwykle mniej więcej 4,5 kilograma.

Pstrąg potokowy z kolei (Salmo trutta) może osiągać nieco większe rozmiary, nawet do 80 centymetrów i ważyć około 5 kilogramów. Naturalnie występuje przede wszystkim w południowej i północnej części kraju, zatem planując łowienie pstrągów tej odmiany najlepiej będzie wybrać się w rejony Tatr, Beskidów, Pomorza Zachodniego oraz Mazur. Ubarwienie pstrąga potokowego może być różne zależnie od miejsca występowania, najczęściej jednak posiada on charakterystyczne, czarne i czerwone plamki na bokach ciała oraz żółty lub biały brzuch.

Kolejna popularną w Polsce odmianą obok pstrąga łososiowego, tęczowego i potokowego jest tak zwany pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis), będący odmianą osiadłą, który podobnie jak pstrąg górski zamieszkuje przede wszystkim wartkie górskie strumyki i potoki oraz przejrzyste rzeki o szybkim nurcie. Jest to ryba znacznie mniejsza od innych odmian, osiąga bowiem wielkość maksymalnie 30 centymetrów i wagę do 3 kilogramów. Ponadto charakteryzuje się bardziej wydłużonym kształtem ciała i zielono-brązowym kolorem grzbietu oraz pomarańczowym zabarwieniem płetw.