Jak już mówiliśmy w poprzednim artykule niniejszego serwisu, częste jadanie pstrągów, ze względu na zawarte w nich wartości odżywcze pozwoli nam zachować doskonałą sylwetkę oraz cieszyć się zdrowiem i świetną kondycją. Jednakże przed zjedzeniem pstrąga, przyrządzonego w najbardziej odpowiadającej nam postaci, warto dowiedzieć się również, jak prawidłowo i poprawnie patroszyć ryby oraz gdzie i jak złowić pstrąga.
Oczywiście obecnie niemal każdy rodzaj czy gatunek ryby morskiej czy słodkowodnej możemy kupić w sklepie lub bezpośrednio u hodowcy, jednakże z pewnością nic nie zastąpi nam frajdy z samodzielnego łowienia pstrąga i późniejszego przyrządzenia go w pomysłowy sposób, na przykład z aromatycznym sosem lub w wyrazistej zalewie. Amatorom wędkowania podpowiadamy zatem, jak najlepiej będzie przygotować się do łowienia, oczywiście przestrzegając okresu ochronnego poszczególnych gatunków pstrąga.
Na początek warto zatem odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie gdzie łowić pstrąga. W Polsce ryba ta występuje najczęściej w chłodnych, przejrzystych strumykach i rzekach o stosunkowo szybkim nurcie oraz w czystych jeziorach i stawach. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy jednak ostrożnie i w miarę cicho podejść do stanowiska, ponieważ ze względu na przejrzystość wody oraz wyostrzone zmysły ryby pstrągi bardzo łatwo wypłoszyć. Co ciekawe, dobre efekty daje również łowienie pstrągów w nocy, w takim jednakże przypadku powinniśmy być przede wszystkim dobrze zaznajomieni z terenem i wyposażeni w niezbędny sprzęt oraz akcesoria wędkarskie.
Jeśli mowa o wyposażeniu wędkarskim na połów pstrągów, w szczególności należy tutaj wspomnieć o najbardziej odpowiedniej przynęcie. Warto przy tym pamiętać, iż w Polsce dozwolone są wyłącznie przynęty sztuczne, które należy jednak odpowiednio dopasować do własnych potrzeb. Pstrągi z powodzeniem łowić można bowiem zarówno na muchy jak i wirówki, które poprzez tworzenie wibracji w wodzie prowokują pstrągi do atakowania przynęty. Jeśli zaś łowiąc pstrągi schodzić będziemy w dół strumienia czy rzeki lepiej sprawdza się z pewnością coblery i twistery.
Mówiąc o tym jak skutecznie, szybko i bez większego wysiłku złowić pstrąga warto jeszcze wspomnieć o obowiązującym w Polsce okresie ochronnym dla tych ryb. Pstrągów potokowych nie wolno nam bowiem odławiać w okresie od 1 września do końca stycznia na Wiśle i jej dopływach, począwszy od źródeł do Sanu oraz na Odrze i Bystrzycy. W innych rzekach i ich dopływach pstrąga nie łowi się z kolei od września do końca grudnia. Warto w tym miejscu dodać jeszcze, iż inne odmiany tych ryb, między innymi pstrąga tęczowego łowić możemy bez ograniczeń w przeciągu całego roku.